Istraživanje otkriva da su osobine Mračne Tetrade (makijavelizam, psihopatija, narcizam i sadizam) značajno povezane sa različitim pokazateljima kriminalnog ponašanja među osuđenicima u srpskim zatvorima, pri čemu se makijavelizam ističe kao najistaknutiji prediktor recidivizma, dok faktor maloletničke delinkvencije posreduje u ovoj vezi.
Istraživanje pokazuje negativnu povezanost između osobina Mračne Tetrade (psihopatija, narcizam, makijavelizam i sadizam) i fertiliteta među osuđenicima u srpskim zatvorima, ukazujući na to da kriminalno ponašanje posreduje u ovim odnosima i može smanjiti reproduktivnu sposobnost, posebno kada su u pitanju psihopatija i makijavelizam.
Rad otkriva da osuđenici u poluotvorenim odeljenjima izveštavaju o značajno boljem kvalitetu života u zatvoru u poređenju s onima u zatvorenim odeljenjima, ističući posledice po zatvorske deprivacije i značaj poboljšanja socijalne klime u zatvorima.
Mračna tetrada i ponašanje u zatvoru (Međedović, Drndarević & Ilijić, 2024)
Istraživanje je otkrilo da osobe s mračnim crtama ličnosti, kao što su manipulativnost i sadizam, često imaju veći broj disciplinskih mera. Saznajte više o tome kako negativna klima u zatvoru pogoršava njihovo ponašanje.
Da li je prethodno iskustvo u zatvoru ključno za ocenu kvaliteta života u zatvoru?
Rezultati istraživanja pokazuju da postoje značajne razlike u oceni kvaliteta života u zatvoru između osoba koje su već bile na izvršenju kazne zatvora i onih koje to nisu. Osobe bez prethodnog iskustva u zatvoru često bolje ocenjuju harmoniju, profesionalizam i blagostanje u zatvorskom okruženju.
Otkrivanje tajni psihopatije: Upoznajte SPRS, Kratku rejting skalu psihopatije
Razvijena kroz tri originalna istraživanja, ova sažeta i precizna skala hvata suštinu psihopatije kroz samo nekoliko pitanja. Dokazano validna i pouzdana, SPRS nije namenjena samo profesionalcima, već je dizajnirana da se lako primenjuje, što menja procenu psihopatije kako u istraživanjima tako i u praktičnim situacijama.
Život u zatvoru za žene u Srbiji donosi niz izazova
Šta osuđene žene prolaze tokom izvršenja kazne zatvora? Pročitajte analizu kvaliteta njihovog zatvorskog života. Istraživanje otkriva da je ukupno zatvorsko iskustvo ocenjeno relativno nisko, sa samo četvrtinom ispitanica koje su dale pozitivnu ocenu. Najviše ocenjene dimenzije uključuju prilagođavanje i suočavanje sa stresom, dok su najniže ocenjene dobrobit, opravdanost administracije, organizacija i doslednost u postupanju.
Da li ste se ikada zapitali kako su zatvori i osuđenici prikazani u medijima? Da li su ovi prikazi zatvora stvarni ili iskrivljeni?
Otkrijte kako mediji oblikuju percepcije o životu u zatvoru i pravosuđu. Ovo istraživanje pokazuje kako često negativne slike o osuđenim licima utiču na javno mišljenje. Saznajte zašto su uravnoteženi prikazi važni.
Otkrijte svet zatvorskog života kroz MQPL upitnik.
Analizirali smo pet dimenzija zatvorskog života, otkrili njegove centralne elemente i potvrdili visok nivo pouzdanosti i valjanosti ovog istraživačkog instrumenta.
Neoliberalna kaznena politika i privatizacija (Pavićević, Ilijić & Milićević, 2023)
Analizirajte veze između neoliberalne transformacije kaznene politike i privatizacije zatvora u okviru neoliberalne tržišne reforme.
Saznajte kako ova transformacija utiče na kvalitet, kompetencije, i ishode usluga u sektoru privatnih zatvora i istražite ulogu neoliberalne države u ovom procesu.
Istražujemo postupanje prema osobama sa intelektualnom ometenošću u krivično-pravnom postupku i tokom izvršenja kazne zatvora.
Otkrijte zastupljenost osoba sa intelektualnom ometenošću u populaciji osuđenih lica, specifičnosti njihovog položaja u sudskom procesu i izazove u post-penalnom periodu. Saznajte o neophodnoj saradnji za uspešno reintegraciju u zajednicu.
Otkrijte pojam zatvorske socijalne klime i njegov uticaj na život u zatvoru.
Autorke istražuju teorijske osnove i razvoj koncepta, pružajući uvid u instrumente za merenje zatvorske klime, posebno fokusirajući se na Measuring the Quality of Prison Life (MQPL) kao jedan od najnovijih i najpouzdanijih.